SYLWETKI CZŁONKÓW NOWEGO ZARZĄDU

TADEUSZ ORGIELEWSKI – PREZES ZARZĄDU

Kornecista jazzowy, popularyzator jazzu. Naukę gry na kornecie rozpoczął w wieku 15 lat. Podczas studiów na Politechnice Częstochowskiej w 1969 roku założył zespół Five O’Clock, który od roku 2003 nosi nazwę Five O’Clock Orchestra. Choć z 22 letnią przerwą, koncertuje on do dzisiaj. Z zespołem tym nagrał kolejno płyty „Lazy River”, „Bix & Henryk” „Suita Nowoworleańska” (skomponowana przez niego wspólnie z Eugeniuszem „Kerrym” Marszałkiem) i „Jubilee”.                                                                                                                          W Niemczech jest liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Ponadto od roku 2008 występuje w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez niego muzycy.

Tadeusz Orgielewski jest inicjatorem i współorganizatorem kilku festiwali jazzu tradycyjnego, w tym prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring.

Jest prezesem powstałego z jego inicjatywy w roku 2011 Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Za swą działalność muzyczną i organizatorską otrzymał m. in. Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury, Honorową Złotą Tarkę na festiwalu jazzowym w Iławie (wcześniej dwa razy z zespołem Five O’Clock Orchestra). W 2019 roku na XV Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring zostało mu przyznane wyróżnienie Honorowy Swingujący Kruk.

 

SIERGIEJ WOWKOTRUB – WICEPREZES ZARZĄDU

Muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Kijowiew klasie skrzypiec. Po przyjeździe do Częstochowy objął stanowisko skrzypka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i szybko awansował na pierwsze skrzypce tejże orkiestry.

Jeszcze w konserwatorium uległ fascynacji jazzem tradycyjnym, słuchając nagrań Leonida Utiosowa, a potem odkrył klasyka gypsy swingu Stéphane’a Grappelliego. W 2001 utworzył „Siergiej Wowkotrub Trio. W 2007 ukazała się płyta zespołu, na której z przyjaciółmi: Andrzejem Nowickim i Danielem Pomorskim zaprezentował swing lat 20 i 30-tych.
Siergiej Wowkotrub jest laureatem konkursów „Debiut w Jazzie Tradycyjnym” (Warszawa, 2005) oraz „Złotej Tarki” (OJM, Iława 2006). Został odznaczony Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę” Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracował z „Jazz Band Ball Orchestra”, „Swing Workshop Wojtka Kamińskiego”, „Five O’Clock Orchestra”, „Hot D’Jazz Trio”, Joscho Stephanem (Niemcy), Timem Kliphuisem (Holandia), Vano Bambergerem (Niemcy).

W 2013 wydał płytę „Joseph, Joseph” z nagraniami swojego kolejnego zespołu „Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet”.

 

MARIAN CICHOŃ – CZŁONEK ZARZĄDU- SKARBNIK

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w szkole średniej, grając na gitarze w szkolnym zespole muzycznym. Grał w najsławniejszym częstochowskim zespole big-bitowym „Luxemburg Combo”( I i II Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie, Pierwszy Festiwal w Opolu, płyty i wiele tras koncertowych).  Pracował w Estradzie Katowickiej, w kilku częstochowskich klubach muzycznych (Studnia, Hutnik, M-3, Filutek), współpracował z Częstochowską Orkiestrą Symfoniczną, brał udział w imprezach wspominkowych z dinozaurami polskiego rocka w Warszawie. Grał również na banjo i gitarze w częstochowskiej kapeli folkloru miejskiego „Grupa Romana”. Pracował jako pedagog (MDK Cz-wa), kierownik budowy, inspektor nadzoru w kilku przedsiębiorstwach oraz prowadził własną firmę budowlaną. Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego jest od roku 2014, a od roku 2016 gra na banjo w zespole „Five O’Clock Orchestra”.

 

JAROSŁAW STYPKA- CZŁONEK ZARZĄDU- SEKRETARZ

Ukończył w 1980 roku Wydział Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Prawie cała kariera zawodowa to praca w jednym z włoskich zakładów motoryzacyjnych w Częstochowie. Z jazzem tradycyjnym zetknął się stosunkowo późno, ale od tego momentu stał się jego gorącym zwolennikiem. Od lat jest członkiem PSJT, kolekcjonerem płyt jazzowych, bywalcem na festiwalach jazzowych w Krakowie, Czchowie, Gliwicach, Rybniku czy Tarnowie. Jazz tradycyjny to nie jedyna pasja, gdyż są nimi jeszcze filumenistyka, turystyka górka i rowerowa, brydż sportowy czy toczenie- z różnym skutkiem- potyczek z akordeonem.

 

MIROSŁAWA  JAWOR- CZŁONEK ZARZĄDU

Od dziecka zainteresowana muzyką, ukończyła siedmioletnie Ognisko Muzyczne w zakresie fortepianu. W 1973 roku ukończyła Politechnikę Częstochowską na wydziale metalurgicznym ze specjalnościową metaloznawstwo. Przez lata pracowała dla samorządu częstochowskiego jako pracownik samorządowy Urzędu Miasta Częstochowy. Będąc na emeryturze  postanowiła swoją ogromną miłość do muzyki, która towarzyszy jej przez całe życie, wykorzystać wewnątrz Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego, którego jest członkiem od kwietnia 2012 roku. Od sierpnia 2015 roku jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.  Jak sama o sobie mówi, na co dzień odpoczywa przy muzyce klasycznej, ale gdy pracuje, to zawsze w rytmie swingu.

 

JOANNA GAŁĄZKOWSKA-WIECZOREK – CZŁONEK ZARZĄDU

Absolwentka Policealnego Studium Ekonomicznego w Częstochowie oraz Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Przez pięć lat pracowała w firmach, jako księgowa. Od 2006 roku, przez kilkanaście lat, prowadziła swoją firmę.

Kocha jazz tradycyjny. Ceni zespół Five O’Clock Orchestra.

Przez ostatnie lata czynnie uczestniczy w życiu Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego w Częstochowie.

 

Komisja Rewizyjna:

Włodzimierz Belof

Jerzy Cieślak

Marek Kierat

 

Sąd Koleżeński:

Marek Królak

Justyna Królak

Zbigniew Smakowski