You are currently viewing Koncert „Five O’ Clock Orchestra” w dniu 3 listopada 2016 r. o godz. 19:00 w Klubie „Five O’Clock

Koncert „Five O’ Clock Orchestra” w dniu 3 listopada 2016 r. o godz. 19:00 w Klubie „Five O’Clock

Najpierw powstał kwartet „Teges”. Czterech studentów Politechniki Częstochowskiej; banjoista Bogdan Belof, basista Juliusz „Wzorzec” Niewiarowski, perkusista Wojtek Frej i ja, wtedy jeszcze jako trębacz, postanowiło grać dixieland. Po kilku występach stwierdziliśmy, że brzmienie mogło by być pełniejsze, więc zaprosiliśmy do zespołu puzonistę Andrzeja Koronkę i klarnecistę Bogdana Wróbla. Wojtek wyjechał studiować do Kielc, więc zastąpił go na perkusji Andrzej Wardęga. W ten sposób w październiku 1969 powstał „Five O’Clock”. Nigdy nie pomyślelibyśmy wtedy, że zespół ten może przetrwać tak długo (choć „twórczą przerwę” w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych mieliśmy). Szczegóły z życia zespołu można znaleźć w artykule Zuzanny Suligi („PRASA”) na naszej stronie www.foco.pl, nie muszę się więc tu zbytnio rozpisywać.
Zespół nasz rozwinął się, okrzepł. Zdobył 2 Złote Tarki, otrzymał jedną Honorową, a i to, że w skład jego wchodzili tak wybitni muzycy jak Dymitr Markiewicz, Wojtek Kamiński, czy Siergiej Wowokotrub przecież o czymś świadczy! Zresztą tak Dymitr, Wojtek, jak i Siergiej występują z nami okazjonalnie jeśli terminy (i gaża…) na to pozwolą.
Jesteśmy najprawdopodobniej rekordzistą w ilości posiadanych Złotych Tarek, bo do 2 zdobytych przez zespół i jednej honorowej dla niego, ja otrzymałem w zeszłym roku indywidualną Honorową Złotą Tarkę, a w tym roku zdobył w konkursie indywidualnie „swoją” nasz saksofonista Janusz Sołtysik.
Postanowiliśmy wbrew różnym modom i trendom pozostać zespołem dixielandowym. Wzorem dla nas jest „Chris Barber’s Jazz Band” wczesnych lat sześćdziesiątych. Będąc pod wpływem tego wspaniałego, klasycznego brzmienia staramy się grać nasz własny dixieland, w którym czasem ktoś doszuka się z pewnością kilku tonów Beiderbecka, Armstronga, czy Davisona… Traktować to należy jako ukłon w kierunku Wielkich Mistrzów.
Wystąpimy w naszym Jazz Klubie z kilkoma znanymi z naszych poprzednich koncertów utworami, będzie też kilka nowych.

Zapraszamy!
Keep Swinging!
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

five-oclock-wers-2-kopia

five-o-clock-orchestra-listopad-2016-5-kopia