You are currently viewing Andrzej Jagodziński w programie koncertu inauguracyjnego festiwalu HOT JAZZ SPRING 2017

Andrzej Jagodziński w programie koncertu inauguracyjnego festiwalu HOT JAZZ SPRING 2017

Koncert inaugurujący festiwal HOT JAZZ SPRING 2017 będzie z pewnością dużym przeżyciem dla wszystkich miłośników jazzu tradycyjnego.
Jak już informowaliśmy w pierwszej jego części wystąpi wybitny niemiecki gitarzysta – Vano Bamberger, wraz ze swoim kwartetem. Zespół ten, który jest jednym z najlepszych stylu Gypsy Swing w Europie, wzmocni Siergiej Wowkotrub, częstochowski wirtuoz skrzypiec.
W drugiej zaś części koncertu usłyszymy utwór Andrzeja Jagodzińskiego „Swingujące piosenki polskie”.
Utwór ten napisany specjalnie na tę okazję wykonają Trio Andrzeja Jagodzińskiego & Agnieszka Wilczyńska, oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Andrzej Jagodziński kończył klasę waltorni w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jeszcze w trakcie studiów dostał posadę waltornisty w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Jednocześnie zaczął jako pianista prowadzić trio jazzowe. Zgłosił się z nim na konkurs „Złota Tarka” w 1979. Wygrał. Tam zauważył go Henryk Majewski, który zaproponował mu współpracę. To stanowiło początek jego profesjonalnej kariery pianistycznej.
Andrzej Jagodziński grał m.in. z grupami Old Timers, Swing Session, String Connection , Quintessence (Birthday – jazzowy album roku 1992), Big Warsaw Band, w kwartecie Janusza Muniaka, w kwartecie Zbigniewa Naqmysłowskiego i w „Czwartecie” Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
Jego najpopularniejszą płytą jest Chopin z 1993 w trio z Adamem Cegielskim na basie i Czesławem „Małym” Bartkowskim na perkusji. Dostał za nią „Fryderyka” w kategorii najlepsza płyta jazzowa. Album ten zapoczątkował swoistą modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage oraz Istanbul International Festival.

 
Agnieszka Wilczyńska fascynuje nie tylko głębią i ciepłem swojego głosu, ale także niezwykłą wrażliwością . W delikatny i krystaliczny głos tej wokalistki możemy zasłuchiwać się w różnorodnych muzycznie projektach. Jej koncertom towarzyszy niepowtarzalny klimat. Artystka uwodzi emocjami i sceniczną osobowością, a każdy koncert z jej udziałem, to absolutna uczta muzyczna. W roku 1998 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatką nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam” – piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – „Pogadaj ze mną” i „Krzysztof Komeda”.
Od ponad 12 lat ściśle współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Jest zdobywczynią wielu nagród. Brała udział w licznych festiwalach jazzowych w Polsce i na świecie.

Andrzej Jagodziński

 

Agnieszka Wilczyńska