zwłaszcza, że do zespołu dołączyli w ostatnich latach starsi stażem, ale młodzi wiekiem muzycy.Historia częstochowskiego zespołu sięga października 1969 r. Założył go Tadeusz Orgielewski, kornecista, pomysłodawca i współorganizator m.in. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring” czy Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz w Stajni”. Wówczas był studentem Politechniki Częstochowskiej. Razem z kolegami z uczelni najpierw stworzyli kwartet Teges, który potem stał się sekstetem Five O’Clock (słowo „Orchestra” dodano dopiero w 2003 r.). Inspiracją dla nazwy grupy stała się popularna wówczas herbata.Debiutowaliśmy w klubie studenckim Filutek. Graliśmy na uroczystościach, akademiach. Wszystko się rozwijało. Trwaliśmy nawet, gdy skończyłem studia w 1974 r. Jednak trzy lata później wyjechałem z Polski i zespół się rozleciał. Zeszliśmy się dopiero w 1999 r., z okazji 50-lecia Politechniki Częstochowskiej. Koncert odbył się 24 września. Dobrze pamiętam tę datę, bo traktuję ją jako moje drugie urodziny. Muzycznie urodziłem się wtedy po raz drugi, bo przez te 22 lata pobytu w Niemczech prawie nie grałem. Do dziś nie wiem dlaczego, pewnie przez codzienne troski, dorabianie się, pracę na kilku etatach. Pamiętam, gdy schodziliśmy wtedy ze sceny, zatrzymał mnie Irek Kozera, ówczesny kierownik Klubu Politechnik. Kazał mi przyrzec, że już nie przestanę grać. Dałem słowo i go dotrzymuję. Irek jeszcze nieraz pomógł nam potem przetrwać kryzysy. Tłumaczył, wspierał, radził, takich rzeczy się nie zapomina – opowiada lider zespołu.Na sukcesy nie trzeba było długo czekaćPo pamiętnym koncercie Orgielewski coraz częściej przyjeżdżał z Akwizgranu do rodzinnej Częstochowy. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, grupa zdobyła dwukrotnie prestiżową Złotą Tarką na festiwalu Old Jazz Meeting (2001, 2002), a w roku 2009 otrzymała Honorową Złotą Tarką. Zespół doczekał się także czterech swoich płyt: „Lazy River”, „Bix & Henryk” , „Suita Nowoorleańska” oraz ” Jubilee”. W planach ma nagranie kolejnej, podkreślającej związek z rodzinnym miastem. Będzie ona nosiła tytuł „Pamiątka z Częstochowy”’
Aktualnie FO’CO tworzą (obok lidera) Andrzej Wardęga, Maciej Cichoń, Piotr „Bridge” Górka, Jakub Moroń i Leszek Nowotarski. – Z Andrzejem Wardęgą gramy razem od 50 lat. Wzorem dla nas są Chris Barber i Pat Halcox, którzy grali w jednym zespole nieprzerwanie przez 53 lata. Do dziś przez zespół przewinęło się wielu doskonałych muzyków, to uświadamia mi, jaką drogę przeszliśmy, mówi lider. Członkami zespołu byli przecież Wojciesław Kamiński, czy Dymitr Markiewicz, legendy polskiego jazzu.
Lider zespołu Tadeusz Orgielewski jest współzałożycielem PSJT i przez dwie kadencje piastował urząd prezesa.
Oprócz stałych członków zespołu udział w koncercie zapowiedzieli Justyna Królak Wojciech Kamiński, Dymitr Markiewicz, Sergiej Wowkotrub.
Five O’Clock Orchestra zaprasza na jubileuszowe spotkanie pełne dixielandu i wspomnień.
Odbędzie się ono w niedzielę, 27 października 2019 o godz. 17.00 w klubie „Tori” (Częstochowa, ul. Racławicka 2).
Bilety: 30,- zł. i 20,- zł. dla członków PSJT