You are currently viewing XVI HOT JAZZ SPRING CZĘSTOCHOWA 2021- PREZENTACJA WYKONAWCÓW 5

XVI HOT JAZZ SPRING CZĘSTOCHOWA 2021- PREZENTACJA WYKONAWCÓW 5

Darek Ziółek Swing Collective

Darek Ziółek – gitarzysta basowy, pianista, działający na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, kiedy to zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar. Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, między innymi „Fryderykiem” za album „4 Basy”. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą „za wybitne osiągnięcia basowe” przez czasopismo „Gitara i Bas”. Koncertuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi. Darek Ziółek uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest wykładowcą w klasie gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.
Piotr Matusik – pianista, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Wojciecha Niedzieli. Był założycielem i liderem Kwartetu Piotr Matusik – wykonującego kompozycje Chick Corea (album „Tribute to Chick Corea”). Od 2019 jest liderem własnego tria, współtworzą je: basista Alan Wykpisz i perkusista Patryk Dobosz. Współpracował z wieloma światowymi gwiazdami jazzu, udowadniając swoją niezwykłą wrażliwość muzyczną i fenomenalną technikę.
Adam Buczek – perkusista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz stypendysta North Texas State University w klasie Ed’a Soph’a i Ron’a Fink’a, jak również Berklee College Of Music. Przebywając w Stanach Zjednoczonych współpracował m.in. z Piotrem Rodowiczem, Grażyną Auguścik, Markiem Dyktą, Bogdanem Hołownią oraz z wieloma amerykańskimi muzykami, m.in. z Davidem Friedmanem, Davem Youngiem, Markiem Soskinem czy Harvie Swartzem. W Polsce współpracował z zespołami „New Presentation”, „In-Spector” (zespół nagrodzony na festiwalu jazzowym w Hoeillart w Belgii w 1993 roku), z kwintetem Krzysztofa Popka oraz z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak: Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Henryk Majewski, Sławomir Kulpowicz, Krzysztof Ścierański, Krystyna Prońko, Ewa Uryga, Grzegorz Kapołka, Artur Dutkiewicz, Zbigniew Namysłowski czy Lora Szafran.