You are currently viewing PAWEŁ TARTANUS NIE ŻYJE

PAWEŁ TARTANUS NIE ŻYJE

Paweł Tartanus nie żyje!

 

W dn. 17 września 2021 roku, po długiej chorobie, zmarł w Warszawie wokalista, bandżysta i gitarzysta Paweł Tartanus.

Urodzony 21 czerwca 1947 roku w Połczynie Zdroju, obecny był na scenie przez prawie 50 lat, należał do ścisłej czołówki jazzu tradycyjnego w Polsce. Charyzmatyczny wokalista o silnym, ekspresyjnym głosie, śpiewający w stylistyce Louisa Armstronga i Louisa Primy, bandżysta o niezawodnym timingu, dający zespołowi mocne rytmiczne i harmoniczne wsparcie, grał także na gitarze (od 1977 roku w zespole Swing Workshop i różnych mniejszych składach). Pełen temperamentu showman, człowiek pogodnego usposobienia, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru.

Swoją przygodę z jazzem tradycyjnym rozpoczął w 1972 roku grając w warszawskim zespole Gold Washboard, z którym odniósł  swój pierwszy sukces, zdobywając zespołową Złotą Tarkę na festiwalu Old Jazz Meeting ’74. Kolejne lata jego kariery to okresy współpracy z czołowymi zespołami polskiego jazzu tradycyjnego: Swing Workshop, Hagaw, Prowizorka Jazz Band, Jazz Makers i Old Timers. Występował w duetach z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Izą Zając. Wraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim stworzył zaskakujące Ultradycyjne Duo Tartanus-Wróblewski (perfekcyjnie połączenie uśmiechu i przymrużenia oka ze sztuką najwyższego lotu, starannie zaaranżowane standardy z ogromnym ładunkiem elementów muzycznego żartu, happy jazz w najczystszej, najbardziej klarownej postaci). Okazjonalnie występował solo, śpiewał akompaniując sobie na gitarze.

Wielokrotnie był zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya, m.in. „Gershwin Copland Bernstein” z zespołem Sinfonia Varsovia.

Przez kilka ostatnich lat chorował na raka wątroby. Zmarł we śnie 17 września 2021 roku. Miał 74 lata.

Za jazzforum.com.pl