You are currently viewing DRYNDA JAZZ FESTIVAL- WYKONAWCY

DRYNDA JAZZ FESTIVAL- WYKONAWCY

Godzina 18   Siergiej Wowkotrub & Wojtek Kamiński

Siergiej Wowkotrub- muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Kijowiew klasie skrzypiec. Po przyjeździe do Częstochowy objął stanowisko skrzypka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i szybko awansował na pierwsze skrzypce tejże orkiestry. Jeszcze w konserwatorium uległ fascynacji jazzem tradycyjnym. W 2001 utworzył „Siergiej Wowkotrub Trio. W 2007 ukazała się płyta zespołu, na której z Andrzejem Nowickim i Danielem Pomorskim zaprezentował swing lat 20 i 30-tych.
Siergiej Wowkotrub jest laureatem konkursów „Debiut w Jazzie Tradycyjnym” (2005) oraz „Złotej Tarki” (Iława 2006). Współpracował z „Jazz Band Ball Orchestra”, „Swing Workshop Wojtka Kamińskiego”, „Five O’Clock Orchestra”, „Hot D’Jazz Trio”, Joscho Stephanem (Niemcy), Timem Kliphuisem (Holandia), Vano Bambergerem (Niemcy).

W 2013 wydał płytę „Joseph, Joseph” z nagraniami swojego kolejnego zespołu „Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet”. Obecnie jego zespół występuje jako kwintet.

 

Wojtek Kamiński – pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Urodził się 31 października 1946 roku w Warszawie. Na fortepianie gra od trzeciego roku życia.  Ze swoim zespołem jazzowym Ragtime Jazz Band zadebiutował w roku 1961, a już w 1965 zdobył główną nagrodę festiwalową– Złotą Tarkę, Warszawscy Stompersi był to kolejny zespół, z którym współpracował Wojciech Kamiński. W roku 1965 założył Old Timers. Kolejne zespoły, z którymi współpracował, to Royal Rag, Big Band „Stodoła”, Hagaw, Gold Washboard, Sami Swoi, Five O’Clock Orchestra. W roku 1978 założył własną grupę Swing Workshop. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi, jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutę Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów.

Godzina 19   Justyna Królak Quartet

Justyna Królak – z wykształcenia romanistka, z zamiłowania wokalistka, sięgająca najchętniej po  repertuar z obszaru środka jazzu. Specjalizuje się również w klasyce piosenki francuskiej, którą wykonuje w jazzowych aranżacjach. W 2014 roku założyła French Jazz Projecti, z którym koncertuje w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie udział w kilku festiwalach jazzowych.

Będzie śpiewała z towarzyszeniem muzyków:

Michał Ostalski – pianino

Piotr Górka – kontrabas

Arek Skolik – perkusja

Godzina 20   Five O`Clock Orchestra

Five O’Clock Orchestra

Zespół jazzu tradycyjnego “Five O’Clock” został założony we wrześniu 1969 przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 Politechnika Częstochowska obchodziła 30-lecie swego istnienia. “Five O’Clock” postanowił wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu “Politechnik” w dniu 24.09.1999  rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie “Złotej Tarki” (2001, 2001), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków Dnia 25.01.2003 zespół przyjął nazwę “Five O’Clock Orchestra”. Dotychczas nagrał 4 płyty: “Lazy River”, “Bix & Henryk”, “Suitę Nowoorleańską”, oraz “Jubilee” Na festiwalu “Old Jazz Meeting” w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał prestiżową “Honorową Złotą Tarkę”. Skład zespołu:Tadeusz Orgielewski – kornet, Leszek Nowotarski – saksofon, klarnet, Jakub Moroń – puzon; Maciej Cichoń/Dominik Ordon– banjo, Andrzej Wardęga – perkusja, wokal, Piotr Górka – kontrabas

Na festiwalu pojawią się goście specjalni !!!
Puzoniści Janusz Nowak z Krakowa i Aldo Joshua z Włoch 👏👏