You are currently viewing SOUTH SILESIAN BRASS BAND

SOUTH SILESIAN BRASS BAND

W 1974 roku powstał w Chwałowicach (istniejący do dziś!) zespół South Silesian Brass Band. Piotr Cupok, ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach, z grona członków orkiestry wybrał grupę uzdolnionych chłopców. Podjął próbę stworzenia zespołu jazzu tradycyjnego z ich udziałem. Grupa składająca się z nastolatków przybrała żartobliwą nazwę Jarapataj Band.  Zespół zyskał sobie popularność i sympatię rybnickich jazz fanów.

Po ukończeniu nauki w szkole górniczej wszyscy członkowie zespołu przenieśli się do położonego tuż obok Domu Kultury Kopalni Chwałowice. Panowały tam sprzyjające warunki do dalszego rozwoju młodych muzyków. Na początku lat 80. zespół zyskał sprzymierzeńca w osobie Andrzeja Musioła, kierownika domu  kultury, znawcy i miłośnika jazzu. Za jego namową zespół przyjął nową nazwę South Silesian Brass Band i wziął udział w Old Jazz Meeting Złota Tarka w Warszawie

W 1982 roku twórca i lider zespołu zrezygnował z dalszej współpracy. Zespołem zaopiekował się Czesław Gawlik. Pod jego kierownictwem charakter zespołu nieco się zmienił.

Dzięki szerokim kontaktom nowego lidera zespół coraz częściej występował w klubach jazzowych i studenckich, gościł na antenie radiowej i w telewizji. Co roku SSBB uczestniczył też w Old Jazz Meeting.

Kolejne lata zaowocowały dalszą aktywnością zespołu, przejawiającą się w licznych koncertach, m.in.: w Kielcach, Tarnowie, Radomiu, Raciborzu, Bytomiu i Gliwicach. Z ważniejszych wydarzeń w historii zespołu wymienić należy również  koncerty w Newtownabbey (Irlandia Płn.) i Dorsten (Niemcy). SSBB towarzyszył wówczas delegacjom miasta w spotkaniach partnerskich. Jesienią 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Miast Bliźniaczych, który odbył się w Rybniku, zespół wystąpił z koncertem dla międzynarodowego audytorium ponad 300 przedstawicieli miast i regionów z 31. krajów.  Jednak największym wydarzeniem dla muzyków był udział w renomowanym, międzynarodowym Don Chento Jazz Festival w Kaliningradzie, gdzie SSBB wystąpił obok bardzo znanych zespołów z USA, Niemiec, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Litwy.

Inspirujące i ubogacające doświadczenia SSBB wiążą się także z udziałem w festiwalach bluesowych w Bytomiu i Chorzowie, podczas których zespół akompaniował znanemu bluesmanowi Kajetanowi Drozdowi.
Zespół SSBB jest dwukrotnym laureatem
 Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury (2009, 2010).”

W 2023 roku zespół zdobył nagrodę zespołową „ZłotaTarka” w Iławie.

Koncert odbędzie się 4 października o godzinie 19 w KLUB TORI.

Bilety w cenie 40 złotych;

25 złotych dla członków PSJT

do zakupu przed koncertem.

Serdecznie zapraszamy