You are currently viewing Andrzej Jagodziński – kompozytor i pianista.

Andrzej Jagodziński – kompozytor i pianista.

  • Post category:Koncerty

W Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej im. B.Hubermana w piątek, 19.10.2018 o godz. 19.00 usłyszymy wielkiego polskiego pianistę jazzowego – Andrzeja Jagodzińskiego.
Z towarzyszeniem Częstochowskich Filharmoników pod batutą Adama Klocka wykona on swoją kompozycję – „Koncert fortepianowy g-moll”.
Towarzyszyć będzie mu także jego trio z Adamem Cegielskim na kontrabasie i Czesławem „Małym” Bartkowskim na perkusji.
Będzie to czwarty koncert Jazzowych Tadeuszków.

Andrzej Jagodziński skończył klasę waltorni w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jeszcze w trakcie studiów dostał posadę waltornisty w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Jednocześnie zaczął jako pianista prowadzić trio jazzowe. Zgłosił się z nim na konkurs Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w 1979. Wygrał. Został tam dostrzeżony przez Henryka Majewskiego, który zaproponował Jagodzińskiemu współpracę, co stanowiło początek jego profesjonalnej kariery pianistycznej.

Andrzej Jagodziński grał m.in. z grupami Old Timers, Swing Session, String Connection (zespół lat 80. w ankiecie czytelników Jazz Forum), Quintessence (Birthday – jazzowy album roku 1992), Big Warsaw Band, w kwartecie Janusza Muniaka, w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego i w „Czwartecie” Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Od 1987 jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.

Jego najpopularniejszą płytą jest Chopin z 1993 w trio z Adamem Cegielskim na basie i Czesławem „Małym” Bartkowskim na perkusji. Dostał za nią Fryderyka w kategorii najlepsza płyta jazzowa. Album ten zapoczątkował swoistą modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina, płyty o tej tematyce nagrali potem m.in. Krzysztof Herdzin i Leszek Możdżer.

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage oraz Istanbul International Festival.

W 2005 został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

15 lipca 2007 roku Andrzej Jagodziński z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki otrzymał (po Leszku Kołakowskim) tytuł Honorowego Obywatela Gminy Garbatka-Letnisko.

W dalszej części koncertu Orkiestra Symfoniczna pod batutą Adama Klocka wykona Koncert Beli Bartoka.