You are currently viewing Jan Boba – Jazz Klub „Five O’Clock”;  4.04.2019, godz. 19:00

Jan Boba – Jazz Klub „Five O’Clock”; 4.04.2019, godz. 19:00

  • Post category:Koncerty

Mistrz Swingu – Jan Boba gościł już w Jazz Klubie „Five O’Clock” przed 3 laty, gdy klub miał swoją siedzibę jeszcze przy ul.Racławickiej.
Na prośbę wielu fanów jego sztuki zgodził się wystąpić ponownie w klubie, tym razem w jego nowej siedzibie przy ul.Wilsona 16.

Jan Boba jest absolwentemPaństwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (dyplom w 1971 r.).

Pierwsze sukcesy zaczął odnosić w latach 60. wraz z zespołem Jazz Band Ball.  Do tej najstarszej grupy jazzowej w Polsce należał od początku jej istnienia. Przez wiele lat wspólnie z Janem Kudykiem założycielem Jazz Ball Band, pełnił również funkcję lidera zespołu. Za oficjalny początek działalności grupy uważany jest konkurs Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej w 1962, w którym Jazz Ball Band zajął I miejsce. Istotnym sukcesem było także zdobycie I nagrody podczas pierwszej edycji „Jazz nad Odrą”. W latach 70. zespół często występował za granicą, m. in. w RFN, Holandii i na Węgrzech. Momentem zwrotnym w historii Jazz Ball Band Orchestra był udział wOld Jazz Meeting ’77, w trakcie którego jeden z członków zespołu, Marek Michalak nauczył Amerykanów z grupy Cottonmouth d’Arcy’s Jazz Vipers polskiej piosenki „Pije Kuba do Jakuba”. Jej wykonanie sprawiło, że publiczność entuzjastycznie przyjęła występ Amerykanów, którzy w ramach wdzięczności zaprosili JBBO na festiwal Sacramento Jazz Jubilee, odbywający się w stolicy stanu Kalifornia. Wyjazd doszedł do skutku w 1979 r., a Polacy odnieśli tak znaczący sukces, że występowali w Sacramento co roku, łącznie około 20 razy, jako jedyny zespół jazzu tradycyjnego z Polski.

W latach 1970-72 Jan Boba występował wspólnie z grającym jazz tradycyjny zespołemOld Metropolitan Band, a w latach 1988-90 z zespołem Beal Street Band. Pełnił również funkcję szefa artystycznego Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w okresie 1964 – 1972. W 1986 roku otrzymał z rąk prezydenta USA Ronalda Reagana dyplom za krzewienie kultury amerykańskiej.

Z grupy Jazz Ball Band odszedł w 1991 roku, aby założyć zespół pod własnym nazwiskiem,Boba Jazz Band. W 1994 otrzymał Honorową Złotą Tarkę.. Zespół Boba Jazz Band gra w składzie łączącym dwa pokolenia muzyków i wykonuje muzykę jazzową wzbogaconą o elementy rozrywkowe. Występował zarówno z wykonawcami jazzu europejskiego jak i amerykańskiego . W 2005 roku wystąpił przed 300 tys. widownią na festiwalu w Sacramento, jako jeden z trzech zespołów z Europy (spośród wszystkich 180).Na festiwalu w Dreźnie w 2009 roku Boba Jazz Band zagrał przed 500 tys. publicznością. W roku 2011 podczas Niedzieli Nowoorleańskiej Jan Boba otrzymał Baranka Jazzowego, przyznawanego wybitnym artystom jazzowym związanym z historią jazzu w Krakowie i Piwnicy pod Baranami. Wraz ze swoim zespołem, zrealizował programy telewizyjne, takie jak Benefis Jana Boby w Teatrze Stu, oraz program z piosenkami Henryka Warsa w Piwnicy Pod Baranami. Do tej pory nagrał 9 płyt CD , jest także twórcą oprawy muzycznej do Baśni o Królewnie Śnieżce dla Pierwszego Programu Polskiego Radia.

Wraz z Janem Bobą wystąpi także puzonista Janusz Nowak.

Janusz Nowak urodzony w Krakowie w 1950 r.
Puzonista jazzowy, zakochany w jazzie, Krakowie i sztuce. Związany był z takimi zespołami jak Bealle Street Band, Playing Family, Swing Orchestra Cracow i Bigbandem Małopolskim pod dyrekcja Ryszarda Krawczuka. Zdobył z nimi : wyróżnienie na festiwalu w Bredzie, dwukrotnie Złotą Tarkę, dwukrotnie I miejsce na Spotkaniach Przyjaźni w Cieszynie oraz Złoty Klucz do kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej.

Występował na wielu festiwalach, m.in.: Złota Tarka, Jazz Jambore, Festwal Kaliningrad City Jazz, Sopot Jazz Festiwal, Cafe Jazz Festiwal, Summer Jazz Festiwal.Koncertował z Grazyną Auguscik, Lorą Szafran, Geborą Braun, Kasią Radwańską, Januszem Szrom, Stanley’em Breckenridge, Stasiem Sojką, Januszem Zabieglińskim, Wojtkiem Kamińskim, Leszkiem Żądło, Kubą Płużkiem, Janem Budziaszkiem, Andrzejem Marchewką, Aloszą Awdiejewem, Wojtkiem Groborzem, Dominikiem Mietłą i wielu innymi znakomitymi muzykami jazzowymi.

Aktualnie występuje z zespołami Boba Jazz Band pod dyrekcją Jana Boby i Just Jazz pod dyrekcją trębacza Władka Grochota. W zespołach tych nie tylko gra na puzonie, ale również śpiewa i scatuje.

W swoim dorobku ma nagraną płytę ze Swing Orchestra Cracow, dwie z Boba Jazz Band , Shine i Boba Jump, oraz Just Jazz Live.
Gościnie grywał m.in. z takimi zespołami jak South Silesian Brass Band z Rybnika, Funny Fellow pod dyrekcją Romana Federa(CZ), Five O’clock Orchestra z Częstochowy pod dyrekcją Tadzia Orgielewskiego.
Muzyka nie jest jedyną aktywnością artystyczną. Poezja, malarstwo to dziedziny, w których dzięki swej wrażliwości doskonale odzwierciedla otaczającą rzeczywistość. Jego ulubione techniki to pastela, acryl i krótkie formy literackie zawierające olbrzymie poczucie humoru.
Kocha Jazz Tradycyjny, Swing i Bebop.

Częstochowskiej publiczności jest on dobrze znany, gdyż wielokrotnie występował z miejscowym zespołem „Five O’Clock Orchestra”, gdy konieczne było zastępstwo dla Jakuba Moronia

 

Bilety: 25,- zł., 15,-zł. dla członków PSJT.