Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Jacek Serczyk (gitara), Jakub Mietła (akordeon), Tomasz Kobiela (gitara) oraz Piotr Górka (kontrabas). Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.
Siergiej Wowkotrub
Muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce.
Jest absolwentem prestiżowego Konserwatorium Muzycznego im. P. Czajkowskiego w Kijowie w klasie skrzypiec prof. A. I. Bażenowa. Mimo rozpoczętych w Kijowie studiów doktoranckich na początku lat 90–
Równolegle z karierą symfoniczną muzyk skutecznie rozwijał swoje zamiłowanie do muzyki synkopowanej. Jeszcze w konserwatorium uległ fascynacji jazzem tradycyjnym, słuchając nagrań Leonida Utiosowa, potem odkrył Stéphane’a Grappelliego i całe uniwersum skrzypcowego gypsy swingu. Jako jazzman swoje umiejętności doskonalił u Macieja Strzelczyka i Wojciecha Kamińskiego, później u Tima Kliphuisa. Pierwszy skład Siergiej Wowkotrub Trio (SWT) powstał w 2001 w Częstochowie, gdzie muzycy grający jazz tradycyjny działali niezwykle prężnie. W 2007 ukazała się pierwsza płyta SWT pt. „Happy Times”, na której Wowkotrub wraz z przyjaciółmi z zespołu: Andrzejem Nowickim i Danielem Pomorskim, odkrył swing lat 20 i 30–
Siergiej jest laureatem konkursów „Debiut w Jazzie Tradycyjnym” (Warszawa, 2005) oraz „Złotej Tarki” (OJM, Iława 2006). Został odznaczony Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę” Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Warszawa, 30.08.2010) oraz Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa, 24.09.2014). Współpracował z „Jazz Band Ball Orchestra” (Kraków), „Swing Workshop Wojtka Kamińskiego” (Warszawa), „Five O’Clock Orchestra” (Częstochowa), „Hot D’Jazz Trio” (Kraków), Joscho Stephanem (Mönchengladbach), Tim Kliphuis (Hilversum), Vano Bamberger (Franfurkt). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Hollandji, Francji, Belgii, Słowacji i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt „Bix & Henryk” (2006), „Suita Nowoorleańska” (2007), wydał płytę swojego tria „Happy Times” (2007). a także kwartetu SWGSQ „Joseph, Joseph” (2013).
Jacek Serczyk
Gitarzysta klasyczny oraz jazzowy. Współpracował z takimi artystami min. jak: Roby Lakatos, Nigel Kennedy, Bogumiła Gizbert-Studnicka, Francesco Buzzurro, Mieczysław Święcicki, Vitalij Petraniuk, Marek Sośnicki.
Występował na takich festiwalach jak: River Boat Jazz Festival, Birmingham Jazz Fest, Hallevik Jazz Fest, Złota Tarka, Verdener Jazz und Blues Tage, Geyer Music Factory, Manu Summer Jazz Days, Festival Baroque d’Auvergne. Koncertował we Francji, Danii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Grecji, Anglii oraz w Austrii, gdzie jego zespoł Hot D’jazz Trio uczestniczył w promocji Mistrzostw w Piłce Nożnej Euro 2012 w kasynie w Baden. W tym składzie kilkakrotnie też występował w budynku Austria Center w koncercie na rzecz UNICEF.
Nagrał takie płyty, jak Yulara Future Tribe, Ballady Bułata Okudżawy, Hot D’jazz, Revolver Poza Czasem, Django Tango Project, Ensemble Giuliani Baroque. Nagrywał również dla spektaklu Rуżowe Konie – Rewia kieszonkowa Aldony Jankowskiej. Na co dzień jest leaderem w zespołe Hot D’jazz Trio.
Jakub Mietła
absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie wykładowca klasy akordeonu Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2001/2002 oraz fundacji im. Hugo Kołątaja. Od 2000 r. jest członkiem trio akordeonowego „Ars Harmonica”, z którym koncertuje w całej Europie. Był także współtwórcą i członkiem zespołu smooth-
Jako solista, poza koncertami w kraju ma za sobą koncerty w Niemczech ,Holandii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech i USA. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej m.inn. H.Młynkowa, J.Słowińska, R.Przemyk, Andrzej Sikorowski,Jacek Wójcicki, K.Kilijański, Kuba Badach, B.Maseli, J.Królik. Od 2006 r. jest także członkiem zespołu Que Passa (latin jazz, flamenco fusion) z którym nagrał płyte „For you”. Od 2011 r. jest także członkiem zespołu „Sokół Orchestra”(albumy Slavic soul, Wariacka miłość).
Brał udział w projektach polskich oraz zagranicznych grup world music: Jazzmates, Tołhaje (Folkowy fonogram roku 2001), The Globetrotters (Both Sides), Kreszendo (Tu i teraz), THE SHIN (Black Sea Fire, Open World Project), Amine&Hamza (Tunifunk, Fertile Paradoxes, Halina Młynkowa (Etnoteka), Karima Nayt, Artysta ma na swoim koncie także współprace z kompozytorami muzyki filmowej m.in. Zbigniew Preisner, Bartosz Chajdecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Lukasz Targosz. Ceniony muzyk sesyjny. Liczne nagrania do radia, teatru oraz telewizji.
Tomasz Kobiela
Gitarzysta jazzowy i nauczyciel gitary. Wspуłpracował z takimi zespołami jak: Coach, Old Metropolitan Band, Vspeed. Z grupą Coach występował na wszystkich ważniejszych imprezach country w kraju, min. na Pikniku Country w Mrągowie, Trucker Country w Krakowie, Country w Bieszczadach w Lesku, Konwoju Country w Ostrołęce i CROCK-u w Ustrzykach Dolnych.
Często koncertował za granicą, min. w Austrii, Czechach, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, na Litwie, Łotwie i we Włoszech. Można go było zobaczyć i usłyszeć w kilku programach TV, takich jak: Scena Country (TVP Polonia), Country Bar (TV Katowice), Kraj się śmieje (TVP).
Jest członkiem zespołu Hot D’jazz Trio, z ktуrym występował na takich festiwalach jak River Boat Jazz Festival, Birmingham Jazz Fest, Hallevik Jazz Fest, Złota Tarka, Verdener Jazz und Blues Tage, Geyer Music Factory, Manu Summer Jazz Days. Wspуłpracuje z Magdą Bożyk. Tworzył duet gitarowy z Ryszardem Styłą.
Piotr Górka
Kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Elżbietą Adamiak, Lorą Szafran, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem oraz z wieloma znanymi zespołami, m.in.: „Siergiej Wowkotrb Gypsy Swing Quartet”,”Siostry Matkowskie”, „Naked Mind”. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz katowickim Teatrem KOREZ. Występował na prestiżowych festiwalach w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Argentynie, Chinach, Niemczech, Francji, Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej zajmuje się również managmentem gwiazd polskiej estrady.